ISO 14020 standartlarının kapsadığı tüm çevresel etiketler ve beyanlar içinde, ISO 14025’e göre yapılan Tip III ‘çevresel ürün beyanı’ (EPD‐Environmental Product Declaration), ürünlerin tüm çevresel etkilerinin değerlendirildiği ve ISO 14040/44 standartlarında tanımlanan, “yaşam döngüsü” boyunca, yani hammaddelerinin doğadan çıkartılıp, nihai atıklarının doğaya döndüğü ana kadar geçirdiği evrelerinin de ele alınacağı şekilde üretim ve kullanım faaliyetlerinin çevre üzerindeki toplam etkisinin değerlendirilmesidir. Değerlendirme kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon değerlerini dikkate alır. Üreticinin sağladığı bilgilerle, bağımsız bir kuruluş tarafından hazırlanır.

EPD (ÇEVRESEL ÜRÜN BEYANI)
 

90 yılı aşkın süredir ürettiği ürünler ile farklılık yaratan Dalsan Alçı sektörde bir ilke imza atarak üretimindeki kaliteyi, üretim sürecinde ve ürünlerindeki karbon salımı değerlerini beyan ederek sektöründe Çevresel Ürün Beyanı (EPD) 2013 yılında alan ilk firma oldu.

İnşaat ve yapı dünyasına farklı bir bakış açısı getiren Dalsan Alçı, ürünlerin tüm yaşam döngüsü içerisinde çevreye olan etkilerinin önemini ortaya koymaktadır. Fabrikalarımızda üretim esnasında gösterdiğimiz itinayı gönül rahatlığı ile yine bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanan ve Metsims Sustainability Consulting tarafından uzun süreli hesaplamalar ve incelemeler sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izimizi paylaşarak üretimimizi şeffaflaştırıyoruz.

EPD Alçı Levhalar
EPD Yeşil Ürün
EPD Alçı Levhalar
SEKTÖRDE İLK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAVRAMI

Dalsan Alçı, Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ile sektöründe karbon ayak izi beyanı yapan ilk firmadır. Çevresel, toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirlik çerçevesinde üretimimizi irdelemek ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda da sürekli yenilenmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma sektöre örnek olacak niteliktedir. Yaşam alanlarımızı oluşturan iç mekan ve dış cephe malzemelerini üretirken doğaya salınan karbon oranını en aza indirmek ve karbon ayak izimizi daha da küçültmek için çalışmaya devam ediyoruz.

BÜYÜK ÜRETİMİN KÜÇÜK AYAK İZİ!

 

Ürünlerimiz beşikten mezara tüm süreçlerini içerecek şekilde (hammadde, üretim, kullanım ve yaşam sonu) değerlendirildiğinde; her 1 m2 standart alçı levha için karbon ayak izimiz 1,50 kg CO2 eşdeğeri iken, yapı alçılarında her 1 kg el ile uygulanan yapı alçısı için bu değer 0,088 kg CO2 dir. Bu değerler inşaat sektöründe kullanılan diğer yapı malzemeleri ile kıyaslandığında da alçı ve alçı levha ürünlerinin düşük karbon ayak izine sahip ürünler olduğunu da ortaya çıkarmaktadır.” Ürünlerimize duyduğumuz güveni, müşterilerimize ve kullanıcılara sağladığımız kaliteyi sadece sözle ifade ederek değil, bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenerek bu söylemlerimizi ilgili belgelerle sizlere sunuyoruz. Dalsan Alçı yakın gelecekte sektöre birçok yeniliği daha kazandırmak için hiç durmadan çalışmaya ve üretimde gösterdiği özeni korumaya devam edecektir. Yapı alçıları ve alçı levhalar için Çevresel Ürün Beyanlarımıza (EPD) belgeler menüsünden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Ürünler Rehberini indirmek için tıklayınız.

Ürünler

ÜRÜNLER

Alçılar, alçı levhalar, dış cephe levhaları gibi fark yaratan ürünlerimizin teknik detaylarına ulaşabilir, uygulama kriterlerini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla
Sistemler

SİSTEMLER

İç mekan ve dış cephe sistemlerimizle ilgili bilgileri inceleyebilir, hesaplama modüllerine ulaşabilirsiniz.

İç Mekan
Dış Cephe
Belgeler

BELGELER

Ürünlerimiz ve sistemlerimizle ilgili gerekli belgelere, teknik dokumalara buradan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla
Çözümler

ÇÖZÜMLER

Yangın dayanımı, ses yalıtımı gibi yüksek performanslı çözüm önerilerimize ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla