Dalsan Alçı > Yormayalım Ağaçları

AĞAÇLAR NEDEN YORULUR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Müdürlüğü’nün 2012 verilerine göre ülkemizde yaklaşık 21,7 milyon hektar ormanlık alan mevcuttur.

Bir karbon yutağı olması ve iklim değişikliğini önlemesi açısından ormanlar önemli hizmetler üretmektedir.

Ormanları oluşturan ağaçların karbon birikimi ve havanın temizlenmesi gibi ormanların koruyucu ve çevresel hizmetleri konusunda sağladığı faydalar sayılamayacak kadar çoktur. Öncelikle ağaçlar dünya üzerindeki tüm canlılara oksijen sağlamaktadır.

Amerika Çevre Koruma Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre daha önce ekili olan 4 dönümlük bir arazinin ağaçlandırılması sonucunda ağacın cinsine göre senede ancak 2,5 ila 9,5 ton arasında CO2 geri ayrılabiliyor.

Gündelik hayatta ulaşım için kullandığımız arabalar ve uçaklar, ısıtma ve soğutma için harcadığımız enerji, hatta inanması güç olsa bile, hangi besini ne kadar tükettiğimiz gibi beslenme alışkanlıklarımızla doğaya karbon salımı yapıyoruz.

İşte bu alışkanlıklarımız ve davranışlarımızla ortaya çıkan karbon salımı oranı ne kadar fazlaysa, doğaya bırakılan karbondioksiti ayrıştırıp tüm canlıların ihtiyacı olan oksijeni üretmek için çalışan ağaçlar da o kadar fazla yoruluyorlar.

Bizim bu konuda üstümüze düşen görev, doğaya bırakılan CO2 miktarını azaltıcı yöntemleri seçerek, ağaçların sırtından yük almak ve onların daha az yorulmasını sağlamaya çalışmaktır.

KURU DUVAR SİSTEMLERİNİN KARBON SALIMINA ETKİSİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden Yrd. Doç. Dr. Çağla Meral tarafından yapılan, “ Türkiye ‘de yaygın olarak kullanılan yük taşımayan duvar sistemlerinin küresel ısınma potansiyelleri” isimli araştırma raporuna göre, ülkemizde yaygın olarak kullanılan geleneksel duvar sistemlerinin, kuru duvar sistemlerine göre daha fazla karbon salımı yaptığı görülmektedir.

Örneğin, iç mekanda COREX ile yapılan kuru duvar sistemleri, ülkemizde yaygın olarak kullanılan harçlı ve bloklu geleneksel duvarlara göre, % 52'ye kadar daha az karbon salımı yapmaktadır.

Dış cephe duvarlarında ise eşdeğer ısıl geçirgenlik değerine göre, BoardeX ile yapılan kuru duvar sistemleri harçlı ve bloklu geleneksel duvarlara göre %44’e kadar daha az karbon salımı yapmaktadır.

Günlük yaşantımızda kullandığımız arabalar, uçaklar, ısıtma ve soğutma için harcadığımız enerji gibi birçok şey yüzünden doğaya saldığımız karbon ile ağaçları zaten fazlası ile yoruyorken, geleneksel, harçlı duvar sistemlerine göre daha az karbon salımı yapan BoardeX ve COREX kuru duvar sistemlerini tercih ederek ağaçları daha az yoralım. Detaylı bilgi için tıklayınız.